Jak zapowiadałem w poprzednim wpisie o dodawaniu i edytowaniu artykułów w WordPressie, zajmiemy się teraz multimediami. Pisząc w wielkim skrócie: część ta poświęcona będzie podstawom zarządzania zdjęciami i innymi plikami na WordPressie, a w zasadzie odpowiedzią na jedno, ale za to bardzo często zadawane przez początkujących pytanie: Jak umieścić zdjęcie w WordPressie?

 

 

Do tego posłużą nam ikony nad górze edytora

Opiszę tutaj tylko pierwszą opcję, gdyż wstawianie jest tak proste i intuicyjne, że po kilku minutach opanuje je nawet początkujący użytkownik. Cały problem osób początkujących sprowadza się w większości przypadków do tego, że nie wiedzą gdzie kliknąć, a niestety nie jest to zbyt rzucająca się w oczy ikona.
Klikamy w ikonę ze zdjęciem – do wyboru mamy 3 opcje:

Zacznę od końca, żeby było prościej.

Biblioteka mediów – jak sama nazwa wskazuje, jest to biblioteka z plikami znajdującymi się już na naszym serwerze, inaczej mówiąc: można skorzystać z plików uploadowanych wcześniej.

Z adresu URL – dzięki tej opcji mamy możliwość wstawienia obrazu podając jego lokalizację w sieci (można np. korzystać z serwisów hostujących grafikę, takich jak Fotosik.pl, lub po prostu podać istniejącą lokalizację z innej strony). Nie jest to jednak zalecana opcja, ponieważ hostingi zdjęć zwykle kasują po jakimś czasie obrazy oraz zabraniają tego typu hotlinkowania. Reasumując, mało który właściciel strony WWW będzie zadowolony jeśli zapożyczymy zdjęcia z jego serwera, co w przyszłości może przynieść nam problemy w postaci znikających ze strony zdjęć lub innych nieprzyjemności, więc opcji tej należy używać z głową.

Z komputera – jest to opcja domyślna i właśnie jej użyjemy, aby załadować pliki na nasz serwer. Klikamy Wybierz pliki i wybieramy pożądane zdjęcie z naszego dysku.

Wypełniamy puste pola lub pozostawiamy je niewypełnione.

Wyrównanie – wybieramy sposób formatowania obrazka w tekście (w przykładzie powyżej najczęściej stosowany sposób Do lewej spowoduje, że obrazek zostanie umieszczony po lewej stronie).

Rozmiar – możemy zdefiniować rozmiar, np. Miniatura, w tym przypadku w polu Adres URL odnośnika najlepiej pozostawić domyślny adres pliku graficznego o dużym rozmiarze, który będzie otwierał się po kliknięciu w miniaturę.

Możemy także dokonać prostej edycji obrazka, jak obrócenie czy przycięcie, klikając w Edytuj obrazek.


Po zakończeniu edycji klikamy Zapisz, aby powrócić do poprzedniej fazy.

Klikamy Wstaw do wpisu, aby wstawić obrazek do artykułu, lub Zapisz wszystkie zmiany, aby nasz obraz znalazł się w Bibliotece mediów w oczekiwaniu na późniejsze jego wykorzystanie.

Do edycji wstawionego już obrazka możemy łatwo powrócić – klikamy na obraz w edytorze jeden raz lewym przyciskiem myszy, po czym pojawią się nam dwie opcje do wyboru: Edytuj obrazek lub Usuń obrazek.

W kolejnym wpisie z cyklu WP dla laika postaram się pokazać osobom zaczynającym pracę z WordPressem jak za pomocą kliku kliknięć stworzyć galerię 😉