Z myślą przede wszystkim o moich klientach pokażę jak w kilku bardzo prostych krokach samodzielnie zaktualizować stronę opartą o WordPress. Istnieje kilka sposobów na wykonanie takiej aktualizacji (niekiedy są one wymuszane przez niezbyt przyjazną konfigurację serwera hostingodawcy), ja pokażę ten najprostszy, gdyż – jako że jest to wpis z serii WP dla laika – trzymamy się podstaw.
Na początek pocieszę Cię, że operacja zajmie Ci mniej niż mi napisanie tego tekstu. Tak więc do dzieła 🙂
WordPress jest skryptem na tyle mądrym, że powiadamia swoich użytkowników o dostępności nowego wydania bezpośrednio w panelu – pojawia się wtedy taki oto komunikat:
Na przykładzie mamy akurat aktualizację do najnowszej obecnie wersji.
Klikamy w odnośnik Prosimy o wykonanie aktualizacji i naszym oczom pojawia się:
Teraz wystarczy tylko kliknąć Zaktualizuj teraz i chwilę poczekać, aby cieszyć się nową wersją WordPressa. Ale nie tak szybko – zwróć uwagę na komunikat, który zakreśliłem na czerwono. Z doświadczenia wiem, że trzeba mieć niesamowitego pecha albo wyjątkowo niestabilny serwer, aby przy aktualizacji WordPressa coś się wysypało, niemniej jednak zdarzyć się to może, dlatego zawsze przed uruchomieniem tej operacji należy wykonać kopię bezpieczeństwa. Kopię danych można zrobić na wiele sposobów, począwszy od wbudowanej w WP funkcji Narzędzia -> Eksport (której nie polecam z uwagi na to, że zapisuje ona tylko treść strony i w razie problemu trzeba by od nowa instalować WordPressa, wszystkie wtyczki, nie wspominając już o ich i samego WP konfiguracji, poprzez pobranie kopii bazy MySQL i wszystkich plików przez FTP) po inne metody. Najlepszą z nich jest wykonanie kopii całego konta bezpośrednio u usługodawcy hostingowego (backup), niestety nie każdy usługodawca i nie każdy panel administracyjny udostępnia taką funkcję. Wszyscy klienci posiadający konta hostingowe z panelem Direct Admin w mojej firmie mają taką możliwość, dlatego też na przykładzie tego panelu pokażę jakie to proste 🙂
Logujemy się do Direct Admin (jeśli nie możesz odnaleźć danych do zalogowania, zajrzyj do swojej poczty e-mail 😉
Naturalnie klikamy Utwórz / Przywróć backup.
Wybieramy to, co nas interesuje (jeśli nie jesteś pewny, zostaw ustawienie domyślne) i klikamy Utwórz Backup. Tutaj ważna uwaga: należy zaczekać na wiadomość od systemu z informacją, że kopia została wykonana. Zwykle trwa to od kilkunastu sekund do kilku minut, zależnie od zajętości konta i kilku innych czynników. Wiadomość o poprawnym wykonaniu backupu powinna pojawić się w prawym górnym rogu Systemu wiadomości oraz na naszej poczcie, jeśli nie wyłączyliśmy wcześniej powiadomień na e-mail. Teraz możemy spokojnie i bez stresu zrobić aktualizację, a w razie niepowodzenia z rozwijanego menu wybrać kopię do przywrócenia i wrócić do stanu sprzed jej wykonania 🙂
Jeszcze jedna ważna uwaga: nie należy trzymać zbyt dużej ilości kopii na serwerze, gdyż z czasem zapchają nam konto, tym bardziej, że administrator serwera wykonuje regularnie kopie wszystkich kont, dlatego po upewnieniu się że wszystko gra można pobrać ją na dysk (jeśli chcemy) i usunąć z serwera. Pliki kopii znajdziemy w katalogu backups, do którego można dostać się za pomocą FTP lub poprzez Menadżer plików w Direct Admin.
Powodzenia -:)
Witam, Pana mi sie bardziej podoba.
a co jeśli przy aktualizacji pojawia się coś takiego:
Instalacja wtyczki z wysłanego na serwer pliku: wordpress-3.6.1-pl_PL.zip
Rozpakowywanie paczki?
Instalacja wtyczki?
Paczka nie mogła zostać zainstalowana. Nie znaleziono odpowiednio przygotowanych wtyczek.
Instalacja wtyczki nie powiodła się.
Wróć na stronę ?Wtyczki?
Wtyczki?