Zdarza się tak, że trzeba przenieść stronę opartą na WordPressie pod inny adres. Przyczyny mogą być różne. Czasem świadomie chcemy zmienić adres, a innym razem przywrócić do życia stronę, której domenę ktoś przejął, ponieważ nie opłaciliśmy jej na czas. W przypadku statycznych stron HTML (o ile w kodzie strony zastosowaliśmy odpowiednie linkowanie) wystarczy przenieść pliki takowej strony do katalogu nowej domeny lub jeszcze prościej, zmienić adres domeny w pliku konfiguracyjnym na serwerze. Czy to ręcznie, czy też przez panel, tj. DirectAdmin albo cPanel, w zależności od tego, z czego korzystamy. W przypadku większości systemów CMS, w tym WordPressa, musimy jeszcze zmienić URL-e w bazie danych MySQL.
Brzmi trochę groźnie, nieprawdaż? Tymczasem jest to prostsze niż sądzisz i wykonamy to w 3 prostych krokach.
- Musimy pobrać kopię bazy danych MySQL na dysk. Można to zrobić z poziomu konsoli za pomocą prostego polecenia: mysqldump bazaWP -u bazaWP -p > bazaWP.sql Oczywiście „bazaWP” to nazwa bazy i hasło, które trzeba sobie zmienić. Jeszcze prostszym sposobem jest pobranie bazy przez PhpMyAdmin (zakładka export), który jest dostępny na niemal każdym hostingu, a jeśli nie jest, zawsze możemy pobrać najnowszą wersję z oficjalnej strony i wgrać na swój hosting.
- Bazę zapisaną na dysku kopiujemy, tak aby nie pracować na jedynej dostępnej kopii i w razie niepowodzenia mieć możliwość powrotu do oryginału. Otwieramy bazę w programie Notepad ++ (jeśli jeszcze go nie masz, pobierz najnowszą wersję ze strony producenta). Przechodzimy do „szukaj”, CTRL + F5 lub ikona lornetki. Przechodzimy do zakładki „Zastąp” i ustawiamy:
Po kliknięciu „Zmień wszystkie” program automatycznie zmieni nam wszystkie URL-e w bazie. Należy pamiętać, że w przypadku większych baz może to zająć dłuższą chwilę, a w przypadku bardzo dużych baz trzeba taką bazę najpierw podzielić na mniejsze części i zmienić adresy w każdej części osobno. Zmodyfikowaną kopię bazy na koniec oczywiście zapisujemy. - Usuwamy z serwera starą kopię bazy i wgrywamy zmodyfikowaną. Tutaj, tak jak w kroku pierwszym, możemy skorzystać z PhpMyAdmin albo z analogicznego polecenia: mysqldump bazaWP -u bazaWP -p < bazaWP.sql.
Tym sposobem można bardzo szybko zmienić adres strony www. Można zrobić to zarówno przy okazji przenoszenia strony na inny serwer, jak i na tym samym serwerze – w tym przypadku wystarczą 3 kroki opisane wyżej, nie trzeba nic modyfikować w plikach. Na koniec przypomnę, że warto pamiętać o jednej złotej zasadzie: nigdy nie dubluj tej samej strony pod wieloma adresami, Google tego nie lubi. Jeśli przenosisz stronę i nie chcesz stracić ruchu ze starej domeny, warto pomyśleć o przekierowaniu 301 lub 302, zależnie od potrzeby.
Chciała bym zapytać, czy notepada mogę używać komercyjnie do celów firmowych?
Oczywiście, w końcu jest on na licencji GNU.