Fotowoltaika – czym jest? Promienie słoneczne bez wątpienia przyczyniają się do poprawy samopoczucia. Jednak to nie wszystko. Dzięki nim jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. W jaki sposób? Oczywiście za pomocą paneli fotowoltaicznych. Ciekawi Cię w na jakich zasadach działa instalacja? Być może myślisz o jej założeniu od dłuższego czasu, lecz nie możesz się zdecydować? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. Miłej lektury.

 

A więc zacznijmy od początku. Co to tak naprawdę jest fotowoltaika? To nic innego jak proces przemiany promieni słonecznych na energię elektryczną. Prąd uzyskany dzięki instalacji przepuszczany zostaje przez inwerter, za pomocą którego prąd stały zamienia się w zmienny. W konsekwencji tego jesteśmy w stanie zasilać różnego typu urządzenia elektryczne. Co ciekawe ta inteligentna instalacja za pomocą inwerterów sprawia, że początkowo zużywana jest darmowa energia ze słońca, a w dalszej kolejności dopiero ta z gniazdek. Panele słoneczne zapewniają również możliwość magazynowania nadwyżek energii, którą możemy odesłać do sieci energetycznej. W zamian za to otrzymamy adekwatną do ilości przekazanego prądu należność.

Dla kogo takie rozwiązanie?

Przekazaliśmy już najważniejsze ogólne informacje na temat paneli słonecznych. Warto by było skupić się w tym momencie na tym, dla kogo nasze instalacje okażą się najbardziej korzystne. A mianowicie nasze oferty kierujemy w największej mierze do osób prywatnych, nie wykluczamy jednak w żaden sposób rolników czy firm. Najważniejszym aspektem dla nas jest to, aby dotrzeć do jak największej ilości ludzi, którzy chcą dbać o zdrową i czystą planetę. Wspieramy polskie marki w związku z czym, korzystamy z produktów wyprodukowanych w kraju. W naszym asortymencie posiadamy panele fotowoltaiczne od 3 do 10 kW. Te mniejsze przeznaczone są dla domów prywatnych, większe zaś montowane są na dużych budynkach gospodarczych, magazynach czy zakładach pracy.

Dlaczego warto zainwestować ?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy taka inwestycja się opłaca, przedstawimy Ci kilka uzasadnień. Z pewnością najbardziej przemawiającym argumentem będą niższe rachunki. Warto już teraz zabezpieczyć się przed coraz to wyższą ceną zakupu energii elektrycznej. Posiadając panele słoneczne nie będziesz uzależniony od tego, co dzieje się akurat na rynku energetycznym. Dużym plusem montażu fotowoltaiki jest również zwiększona wartość nieruchomości, na której zostaje zamontowana. Bez wątpienia wielkim atutem założenia takiej instalacji jest także łatwość jej konserwacji oraz eksploatacji. Na każdym etapie instalacji można polegać na merytorycznym i technicznym wsparciu. W skrócie –panele fotowoltaiczne to same korzyści.

Rozwiewamy obawy

Być może pojawia się w Tobie również niepokój o to, czy w klimacie jakim żyjemy zakładanie fotowoltaiki ma sens? Bez obaw, panująca na zewnątrz temperatura nie ma nic do rzeczy. To naświetlenie ma fundamentalny wpływ na produkowanie energii. Dobre nasłonecznienie jest w stanie zapewnić darmowy prąd nawet na cały rok. Co ciekawe w szybkim tempie zwracają się zarówno duże jak i te małe instalacje. Już nawet dzięki instalacji 3 Kw odpowiedniej dla dwuosobowej rodziny będziemy w stanie zaoszczędzić około 1700 zł rocznie. Przy instalacji 4 kW będzie to 2300 zł, a 5 kW 2850zł.

Jak dobrać odpowiednią moc paneli?

Nie ma na to złotej zasady. Często ciężko oszacować jest wielkość instalacji adekwatną do wybranej nieruchomości. Nasuwają się wtedy pytania co jest lepsze: za duża, czy za mała moc? Rozsądniej wybrać jest moc mniejszą, niż przesadzić. Większa instalacja wiąże się z wyższymi kosztami oraz dłuższym oczekiwaniem na zwrot. W rezultacie tego nadwyżka energii niestety przepadnie. Instalacja o mniejszej mocy będzie więc lepszym rozwiązaniem. Być może wygeneruje mniejsze oszczędności, jednak zwróci się szybciej.

Fotowoltaika – koszty i dofinansowania

Założenie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wydaniem kilkunastu tysięcy złotych. Sądzisz, że to zbyt dużo? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, taka instalacja zwraca się w zawrotnie szybkim tempie. Dodatkowo osoby planujące założenie takiej instalacji w swoim domu mogą ubiegać się o dofinansowanie do jej zakupu i montażu. Program „Czyste powietrze” czy „Mój prąd” zapewniają wsparcie nawet do 5tys. złotych na same panele fotowoltaiczne. Co więcej, możesz starać się również o odpisanie wydatków na fotowoltaikę od podatku. Dzięki tej uldze termomodernizacyjnej możemy odliczyć nawet do 53 tys. złotych.

Fotowoltaika – opinie

Opinie na temat fotowoltaiki są bardzo pozytywne. Fotowoltaiczne forum przepełnione są cennymi informacjami na temat systemu, jak i jego korzystnego wpływu. Poruszane są także tematy związane z większą świadomością Polaków o zagrożeniach czyhających na naszą planetę. Z pewnością bardzo cieszy nas wciąż rosnące zainteresowanie panelami słonecznymi. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób podejmowało się montażu ogniw fotowoltaicznych. To najlepsza inwestycja zapewniająca spokój na wiele kolejnych lat. Czemu więc z niej nie skorzystać już teraz?